Alert RCB w Łukowie

Mieszkańcy Łukowa i okolic otrzymują w ostatnich godzinach na swoje telefony komórkowe wiadomości SMS z ostrzeżeniem przed silnym wiatrem i burzami. Jest to tzw. ,,ALERT RCB”. Co to oznacza, kto nas ostrzega i przed czym?

Komunikat tekstowy Alertu RCB brzmi: ,,Uwaga! W ciągu dnia (28.05) przewidywany bardzo silny wiatr i burze. Nie chowaj się pod drzewami. Unikaj otwartych przestrzeni. Jeśli możesz, zostań w domu”.

Alert RCB – czyli o co chodzi? Alert RCB to nowy system SMS-owego powiadamiania ludności zagrożeniach. Jest wykorzystywany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, wtedy, gdy występuje naprawdę duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze. Alert RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu monitoruje sytuację pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń i w razie potrzeby uruchamia Alert.

Przed załamaniem pogody ostrzega również Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Krakowie. Dyżurna synoptyk Małgorzata Tomczak informuje o możliwości wystąpienia burz z gradem do godz. 22:00 dnia 28.05.2019 r. w województwie lubelskim. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 15 mm do 25 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Miejscami możliwy grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska ocenia się na 80%.

Obecnie w Łukowie świeci słońce i wieje delikatny wiatr. Pamiętajmy jednak, że pogoda o tej porze roku bywa zdradliwa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*