Łuków: czy twórca Tytusa będzie miał swoją ulicę? Komisja dała zielone światło, teraz zdecyduje rada

W listopadzie Stowarzyszenie Przyjazny Łuków złożyło w Urzędzie Miasta wniosek o podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy dowolnej drodze publicznej położonej na terenie Łukowa nazwy ul. Papcia Chmiela. Wniosek trafił już na obrady Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Łuków, gdzie otrzymał zielone światło. O tej inicjatywie informujemy jako pierwsi w mieście.

Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel to polski grafik, rysownik i publicysta, autor serii komiksowej ,,Tytus, Romek i A’Tomek’’. – Jeszcze w listopadzie nasz wniosek trafił pod obrady komisji skarg, wniosków i petycji w radzie miasta. Komisja jednogłośnie poparła naszą inicjatywę – wszyscy głosowali za. Cieszę się, że postać tak ważna dla naszego miasta ma szansę zostać upamiętniona w taki sposób – mówi Bartłomiej Bryk ze Stowarzyszenia Przyjazny Łuków. Jest także radnym powiatu łukowskiego z PiS. – Liczę, że rada także zagłosuje jednogłośnie za – dodaje.

Zdaniem radnego Bryka i Stowarzyszenia Przyjazny Łuków ich wniosek jest zasadny, a pamięć o twórcy Tytusa powinna mieć trwały charakter oraz swój ślad na mapie Łukowa. Dlaczego? Związany z Łukowem poprzez swoją matkę (z domu Mikonowicz), która mieszkała przy ul. Farfak – mówi Bryk. W wielu komiksach H. Chmielewskiego można odnaleźć łukowskie akcenty z czasów, kiedy przebywał w Łukowie u swojej babci i pracował w lokomotywowni w czasie II Wojny Światowej. Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych komiksowych rysunków związanych z Łukowem jest tutejszy dworzec kolejowy – dodaje radny Bryk.

Papcio Chmiel to także powstaniec warszawski. Kawaler Orderu Orła Białego. Laureat nagrody ,,Łukowskiego Złotego Niedźwiedzia’’ z 2011 roku. Za swoją twórczość artystyczną i działalność patriotyczną otrzymał wiele wyróżnień na szczeblu krajowym. Zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia 2021 roku w Warszawie w wieku 97 lat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*