Łuków: komisja punktuje nieprawidłowości przy budowie żłobka [TEKST, LISTA, ZALECENIA]

Trwa sesja Rady Miasta w Łukowie. Jednym z jej punktów była debata na temat wniosków pokontrolnych procesu inwestycyjnego Żłobka Miejskiego w Łukowie. Głównymi elementami dyskusji była konieczność wymiany okien w żłobku, gdyż podczas budowy wstawiono je nieodpowiednie, a także debata nad powodami zalania placówki po ulewnych deszczach w lipcu ubiegłego roku. Kontrolę przeprowadziła Komisja Rewizyjna Rady Miasta Łuków.

Komisja Rewizyjna, w której imieniu działali radni Andrzej Skwarek i Artur Gałach, dokonała kontroli procesu inwestycyjnego i funkcjonowania Żłobka Miejskiego Nr 1 w Łukowie. Komisja pracowała od 1 września do 31 grudnia 2021 roku. W trakcie dzisiejszej sesji Rady Miasta Łuków radny Andrzej Skwarek przedstawił szereg nieprawidłowości ujawnionych w trakcie badania procesu inwestycyjnego.

Wśród kilku wskazanych przez Komisję nieprawidłowości dwie z nich wzbudziły największe emocje. Jak się okazało z powodu ,,wciśnięcia” budynku żłobka (zaledwie 7 metrów od ściany sąsiedniej placówki) na niewielki plac przy istniejącym już przedszkolu należało zastosować tam oddzielenie przeciwpożarowe elementy stolarki okiennej o wyższej klasie odporności ogniowej. Nikt jednak tego nie przewidział, co skutkowało koniecznością wymiany wstawionej stolarki okiennej i poniesieniem dodatkowych, znacznych kosztów przez Miasto Łuków. Co ciekawe, do wymiany błędnie dobranych okien zostali wydelegowani pracownicy… Zakładu Gospodarki Lokalowej w Łukowie. Zdaniem komisji temu faktowi publicznie zaprzeczał wcześniej burmistrz Piotr Płudowski, który twierdził, że takie zdarzenie nie miało miejsca.Komisja stwierdziła, że budynek został zlokalizowany zbyt blisko istniejącego przedszkola, co skutkowało koniecznością zastosowania odpowiednich rozwiązań przeciwpożarowych, których nikt jednak nie przewidział. Wobec tego należało się ratować wymianą stolarki okiennej delegując do tego pracowników ZGL – u – mówili członkowie Komisji.

Kolejną ujawnioną nieprawidłowością, która wzbudziła ożywioną dyskusję, była nieszczelność dachu i przeciekanie wód opadowych do wnętrza budynku. Komisja stwierdziła, że w budynku niewłaściwie został wykonany system Geberit Pluvia. Przypomnijmy. Na początku lipca ubiegłego roku w miejskim żłobku nastąpił wielomiejscowy duży przeciek z dachu, czego skutkiem było zalanie większości pomieszczeń budynku (w tym sal dla dzieci). Ponadto zalane zostały sprzęty wyposażenia budynku takie jak meble, zabawki, książki, sprzęt audio i wiele innych. Oczywiście placówka, choć oddana do użytku ledwie pół roku wcześniej, była przez dłuższy czas niezdatna do użytkowania przez dzieci. Według wniosków Komisji bezpośrednią przyczyną awarii było wykonanie systemu odwodnieniowego z odstępstwami od projektu budowlanego (tj. zastosowano rynny dachowe wewnętrzne o mniejszej szerokości oraz zastosowano filtr podziemny o mniejszym przekroju czynnym, co spowodowało zwężenie średnicy dolotowej i wylotowej filtra skutkujące zatrzymaniem wody opadowej i jej cofaniem)

Choć pięciu radnych, upatrując się spisku przeciwko władzom Miasta, nie widziało we wnioskach pokontrolnych nic niepokojącego, to jednak Rada Miasta Łuków uchwałą przyjęła wnioski pokontrolne sformułowanie przez radnych działających w imieniu Komisji. Radni niezgadzający się z wnioskami kontrolnymi twierdzili, że są one zabiegiem kazuistycznym.

Ocenę nieprawidłowości pozostawiamy Państwu publikując poniżej wnioski i zalecenia pokontrolne przedstawione przez radnych działających z ramienia Komisji Rewizyjnej Miasta Łuków.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*