Łuków: poznajemy propozycje do budżetu obywatelskiego – ,,czekamy z niecierpliwością” [OPINIE, CYTATY]

Minął czas składania wniosków do budżetu obywatelskiego w Łukowie. Powoli poznajemy projekty, które wpłynęły do łukowskiego magistratu. Jednym z nich jest wniosek Stowarzyszenia Przyjazny Łuków, który zakłada wykonanie utwardzenia terenu – łącznika ulicy Parkowej z bulwarem nad Krzną. ,,Czekamy z niecierpliwością” – piszą internauci.

– Wspólnie z mieszkańcami opracowaliśmy listę 12 propozycji projektów, których wykonanie podniesie jakość życia w Łukowie, a ich realizacja nie przekroczy regulaminowych 300 tysięcy złotych. Przeprowadziliśmy wizję lokalną i wśród zgłoszonych pomysłów wspólnie wybraliśmy te, które wymagają najszybszej interwencji, a jednocześnie mają największe szanse na ich realizację. Następnie przeszliśmy do kosztorysów, analizy i pisania wniosków. Dzisiaj nasza delegacja przedłożyła je w magistracie – mówi Robert Sokołowski, członek Stowarzyszenia Przyjazny Łuków i koordynator wieloetapowego procesu konsultacyjnego.

– Wnioski, które wypracowaliśmy wspólnie z mieszkańcami mają charakter infrastrukturalny i pro-rozwojowy dla Łukowa – mówi Bartłomiej Bryk, założyciel Stowarzyszenia Przyjazny Łuków. Nasze propozycje są przemyślane, poddane wielogodzinnym dyskusjom z mieszkańcami Łukowa, a także skonsultowane z inżynierami i fachowcami z branży budowlano-wykonawczej. Wiemy, że nie ma szansy na realizację wszystkich przedłożonych projektów, ale uważamy, że należy sygnalizować władzom Miasta jakie potrzeby mają nasi mieszkańcy. Warto dodać, że będziemy zabiegać o ich realizację również poza ramami budżetu obywatelskiego, który traktujemy jako jeden z dostępnych nam kanałów współpracy z mieszkańcami – zauważa Bartłomiej Bryk, który jednocześnie pełni mandat radnego powiatu z Łukowa.

Jednym z kilku projektów, które przedłożyło Stowarzyszenie Przyjazny Łuków jest wykonanie utwardzenia terenu – łącznika ulicy Parkowej z bulwarem nad Krzną. Projekt złożony przez organizację pozarządową z Łukowa dotyczy utwardzenia terenu na szerokości 5 metrów i długości ok. 175 metrów płytami betonowymi Jumbo na podbudowie z kruszywa łamanego, wykonania warstwy odsączającej i krawężników na ławie betonowej. Projekt zakłada pozostawienie powierzchni czynnej biologicznie po obu stronach terenu utwardzonego. W celu realizacji przedmiotowego projektu nie ma konieczności wykonywania projektu – należy wykonać szkic sytuacyjny. Ponadto wniosek zakłada wykonanie nasadzeń niskich drzewek i niskiej roślinności ozdobnej na 30% pozostawionej powierzchni czynnej biologicznie. Na projektowanym terenie należy rozmieścić 4 śmietniczki.

źródło: Stowarzyszenie Przyjazny Łuków

Co na temat tego pomysłu mówią mieszkańcy? Wybraliśmy niektóre wypowiedzi internautów i działkowiczy na temat realizacji tej inwestycji:

,,Czekamy z niecierpliwością, dobry pomysł”

Pani Józefa, działkowiec, internauta

,,Często tędy chodzimy, bo samochody tutaj nie jeżdżą. Jest spokojnie, ale wieczorem jest ciemno, łatwo się umorusać w błocie. W mieście mało jest takich inwestycji. Pytacie czy warto to zrobić? Pewnie! Tu ścieżkę dla ludzi trzeba zrobić i dojazd do działek zapewnić”

Pani Felicja, spacerowicz

,,To powinno być dawno zrobione. Mam tu działkę i albo błoto albo się kurzy. Pomysł dobry, nie wiem czy władze Was posłuchają, ale spróbujcie”

Pan Tomasz, działkowiec, internauta

,,Wszystko, co fajne zrobi się w mieście to będzie okej. To połączenie Parkowej i Krzyny do dobra rzecz. Takich tematów w Łukowie jest wiele. My mieszkamy na bocznej od ulicy Świderskiej i tam czas się zatrzymał.”

Pani Katarzyna i Dariusz, spacerowicze

,,Podpisałem listę poparcia, bo często chodzę z centrum do znajomych mieszkających na Poważu. O ile w dzień można uprawiać slalom, o tyle wracając po zmierzchu, czyli w obecnych warunkach o 17:30, to nie ma szansy, aby nie wpaść w bajorko. Jeśli Was nie posłuchają to może jakaś zbiórka? Tyle ludzi ma tu działkę…”

Pan Andrzej, mieszkaniec
Łącznik ul. Parkowej z bulwarem nad Krzną, luty 2022

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*