Łuków: radni w obronie papieża Jana Pawła II

Rada Miasta w Łukowie, z inicjatywy radnych klubu Prawo i Sprawiedliwość, podjęła uchwałę w obronie dobrego imienia papieża Polaka Jana Pawła II. Radni sprzeciwiają się działaniom godzącym w jego dobre imię.

W porządku obrad ostatniej sesji Rady Miasta w Łukowie znalazł się punkt dotyczący podjęcia uchwały ,,w sprawie obrony dobrego imienia świętego Jana Pawła II – Papieża, najwybitniejszego Polaka w historii”. Inicjatywę podjęcia tej uchwał wniósł klub radnych Prawo i Sprawiedliwość, a jego stanowisko zaprezentowała wiceprzewodnicząca miejskiej rady Urszula Chruściel.

Postać Jana Pawła II dla każdego Polaka jest symbolem mądrości, dialogu i otwartości. Jesteśmy wdzięczni Janowi Pawłowi II za niezwykle doniosłą rolę jaka odegrał w historii świata, Europy i Polski. Był najwyższym autorytetem moralnym i przywódcą duchowym milionów ludzi różnych narodowości. Uważamy, że działania znieważającego naszego wielkiego rodaka z Wadowic szkodzą przede wszystkim Polsce i Polakom. Nie możemy przejść obojętnie i stajemy murem w obronie Jana Pawła II.

Urszula Chruściel, radna PiS w trakcie prezentacji stanowiska klubu

Podobne uchwały przyjęło wiele samorządów w naszym regionie i kraju. Jest to efektem burzy medialnej rozpętanej po emisji reportażu jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Emisja materiału spotkała się z wieloma reakcjami – w tym przyjęciem przez Sejm uchwały o obronie imienia papieża-Polaka.

Sceptycznie do podjęcia uchwały odniósł się burmistrz Piotr Płudowski, który stwierdził, że ma ona na celu podział obywateli. W odpowiedzi radna Ewa Rybicka – Sicińska powiedziała, że skoro problem powstał i znieważanie papieża Jana Pawła II jest faktem, który ponadto inspiruje młodzież do jego kontynuacji, musimy (radni – red.) jak najwięcej mówić o tym, że jesteśmy temu przeciwni.

Uchwała została podjęta głosami radnych: Leonard Baranowski, Zygmunt Celiński, Urszula Chruściel, Artur Gałach, Krzysztof Jodełko, Maciej Nurzyński, Krzysztof Okliński, Maria Pszczółkowska, Andrzej Skwarek, Ewa Rybicka Sicińska. Przeciwko uchwale zagłosował radny Sebastian Ignaciuk, a wstrzymał się radny Ireneusz Goławski. Brak głosu w tej sprawie charakteryzował radnych Łukasz Bobera, Arkadiusz Pogonowskiego i Henryka Lipca.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*