Powiat Łukowski: mundurowi podsumowują akcję prewencyjną ,,Alkohol i narkotyki”

W miniony poniedziałek, na drogach powiatu łukowskiego policjanci prowadzili działania pod nazwą ,,Alkohol i Narkotyki”. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości prawie 1300 kierujących. Niestety wśród nich znaleźli się tacy którzy spożywali alkohol, a później „wsiedli za kierownicę” pojazdu.

Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach, ale jak widać nadal nie wszyscy kierujący traktują sprawę poważnie. Celem poniedziałkowej policyjnej akcji “Alkohol i narkotyki” było poprawienie bezpieczeństwa na naszych drogach, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków, w tym spowodowanych właśnie przez pijanych kierowców. Działania były ukierunkowane na przeprowadzenie kontroli maksymalnej liczby kierowców i wyeliminowanie z ruchu tych, którzy wsiedli za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu.

Łukowscy policjanci przeprowadzili tego dnia prawie 1300 badań stanu trzeźwości kierujących pojazdami. Niestety pięciu z nich kierowało pojazdami znajdując się w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

Już po godzinie 8.00 mundurowi zatrzymali kierującego ciężarówką 41-latka. Mężczyzna miał prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie i tłumaczył policjantom, że alkohol spożywał poprzedniego dnia i nie wiedział, że „jeszcze nie spalił go”. Pół promila alkoholu w organizmie miał też kierujący motorowerem 39-latek z gminy Ulan Majorat. Nie dość, że kierujący jednośladem był pod działaniem alkoholu, to jeszcze naruszył sądowy zakaz kierowania pojazdami. Wśród kontrolowanych kierujących byli też rowerzyści. Niestety trzech z nich będzie musiało zapłacić wysokie mandaty. Niechlubny rekordzista z Krzywdy jechał rowerem i miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Niestety teraz 62-latek musi zapłacić mandat w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

Kolejny raz przypominamy, że nietrzeźwy kierowca na drodze to nie tylko zagrożenie dla niego samego, ale też dla życia i zdrowia innych. Nie pozwólmy pijanemu kierować pojazdem i korzystać z drogi. Jeśli podejrzewamy, że kierowca jest pijany, widzimy, że pieszy zatacza się na jezdnię, natychmiast poinformujmy o tym Policję. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Alkohol, a do tego brawura, brak wyobraźni i rozsądku w połączeniu z jazdą samochodem mogą doprowadzić do nieszczęścia na drodze.

inf. KPP Łuków

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*