Programy regionalne UE na lata 2021-2027 – 1,768 mld dla lubelskiego…

Po udanym dla Polski szczycie Rady Europejskiej w lipcu 2020 r., na którym wynegocjowano 770 mld zł, tj. ok. 170 mld euro, czas na kolejny krok. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosił start konsultacji społecznych Umowy Partnerstwa. Jest to plan inwestowania funduszy unijnych i krajowych na lata 2021-2027. Polskie i europejskie środki będą wspierać infrastrukturę, energetykę, przedsiębiorczość, ochronę środowiska, zdrowie czy edukację.

Zostanie utrzymany program Polska Wschodnia, który będzie obejmował sześć regionów – lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz, co jest nowością w tej perspektywie, mazowieckie (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Wartość programu to 2,5 mld euro – z tych środków skorzysta również nasz region.

W projekcie Umowy Partnerstwa znalazły się informacje dotyczące podziału środków na programy regionalne. Do województwa lubelskiego trafi 1 miliard 768 milionów euro – jest to druga największa wartość spośród polskich regionów.

Sześć regionów (śląskie, łódzkie, małopolskie, lubelskie, dolnośląskie i wielkopolskie) otrzyma 4,4 mld euro z funduszu sprawiedliwej transformacji i polityki spójności.

Fot. Kancelaria Premiera

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*