Stanin: nastolatka z objawami zatrucia czadem

Z objawami zatrucia tlenkiem węgla przewieziono do szpitala nieprzytomną 12-latkę. W łazience w której kąpała się dziewczynka zamontowany był piecyk gazowy. Teraz policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia i przypominają by nie zatykać kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach, dokonywać okresowych kontroli instalacji wentylacyjnych i gazowych.

Dzisiejszej nocy dyżurny łukowskiej komendy został powiadomiony o odnalezieniu w gminie Stanin nieprzytomnej 12-latki. Ze zgłoszenia wynikało, że dziewczynka kąpała się w łazience, w której zamontowany był piecyk gazowy. Jej rodzice zaniepokojeni dłuższa nieobecnością córki otworzyli drzwi i wówczas znaleźli niedającą oznak życia 12-latkę. Udzielając jej pomocy w międzyczasie wezwali karetkę pogotowia. Personel medyczny zaopiekował się pokrzywdzoną dziewczynką, odwieziono ją do szpitala. Na szczęście, w szpitalu dziewczynka odzyskała przytomność, przetransportowaną ją do specjalistycznej placówki medycznej.

Pracujący na miejscu zdarzenia policjanci dowiedzieli się od ratowników medycznych, że w momencie przyjazdu do domu 12-latki, ich czujniki czadu zasygnalizowały podwyższony poziom tlenku węgla. Teraz prowadzący postępowanie ustalą szczegóły zdarzenia, sprawdzą między innymi sprawność piecyka gazowego i drożność przewodów wentylacyjnych.

Pamiętajmy!

Tlenek węgla to “cichy” zabójca. Jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi” w gardle. Do zatruć tlenkiem węgla najczęściej dochodzi z powodu niesprawnej wentylacji, niedrożnych przewodów kominowych, oraz przesadnego uszczelniania mieszkania.

Mundurowali apelują o zachowywanie ostrożności przy korzystaniu z urządzeń grzewczych i gazowych. Warto pamiętać o wykonywaniu okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczeniu. Nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, a mieszkanie powinno być przewietrzane.

inf. KPP Łuków

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*