V Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski

Ponad 200 osób wzięło udział w V Pieszym Rajdzie Powstańczym im. ks. Stanisława Brzóski. Poza mieszkańcami gmin Łuków i Wiśniew – współorganizujących wydarzenie, wśród uczestników były osoby z różnych miast Lubelszczyzny, z Warszawy, Krakowa, spora grupa uczniów szkoły mundurowej z Radoryża Smolanego, uczniowie ze szkoły w Rolach, alumni Wyższego Seminarium Duchownego z Siedlec, a nawet Włosi. Uczestnicy Rajdu byli zróżnicowani nie tylko z uwagi na miejsca, z których pochodzili, ale także wiekowo, były wśród nich nawet kilkuletnie dzieci. Wszyscy wyruszyli w nocną wędrówkę z 17 na 18 stycznia, by wspólnie uczcić rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego oraz jednego z jego przywódców ks. Stanisława Brzóskę i jego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego.

Rajdowicze wyruszyli na szlak w dwóch grupach – jedna z Łukowa, druga z Wiśniewa. Wymarsz poprzedziły Msze św. sprawowane w intencji Ojczyzny. Grupa z Łukowa zatrzymała się po drodze w Zalesiu, gdzie w świetlicy mieszkańcy przygotowali dla piechurów poczęstunek. Miejscem docelowym był pomnik ks. Brzóski w rezerwacie Jata, pod którym obie grupy spotkały się koło północy. Tam jeden z kadetów szkoły w Radoryżu Smolanym odczytał apel poległych, modlitwę Powstańców Styczniowych odczytał ks. Maciej Majek z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, a błogosławieństwa wszystkim uczestnikom wydarzenia udzielił ks. Andrzej Kieliszek – proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie.

Rajd był okazją do przekazania przez Sławomira Smolaka, jednego z pomysłodawców i głównych organizatorów Rajdu, informacji na temat zamiaru upamiętnienia kilkunastu Powstańców Styczniowych z Łukowa oraz z gmin Serokomla, Wojcieszków i Trzebieszów, którzy dożyli 1918 r.

Wydarzenie zakończyło wspólne ognisko w miejscu, w którym powstaje rekonstrukcja obozu partyzanckiego AK stacjonującego w czasie wojny w rezerwacie Jata. Stamtąd grupa wiśniewska, która pokonała trasę 25 km, wróciła autokarem do domów, najwytrwalsi zaś z grupy łukowskiej wrócili na piechotę do miasta i zakończyli 26-kilometrowy Rajd złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych o godz. 5 rano.

Obok S. Smolaka – prezesa Łukowskiego Stowarzyszenia Rozwoju, inicjatorem i najważniejszym organizatorem Pieszego Rajdu Powstańczego im. ks. Stanisława Brzóski jest Robert Wysokiński – zastępca prezesa łukowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i skarbnik Towarzystwa Przyrodniczo-Historycznego Orlik. Współorganizatorami wydarzenia byli: gminy Łuków i Wiśniew, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II i Nadleśnictwo Łuków. Patronat honorowy tegorocznej – piątej edycji Rajdu, objęli Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda i Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Nad bezpieczeństwem uczestników grupy łukowskiej czuwali strażacy z Gręzówki, grupy wiśniewskiej – strażacy z Wiśniewa.

źr. UG Łuków

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*