Wojcieszków: radni blokują rozwój? Wójt Cieślak: ,,Gmina starym zwyczajem chce siedzieć. Weźmiemy kredyt i pożyjemy, a reszta niech się kręci”.

Wczoraj odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Wojcieszków. W porządku obrad znalazły się między innymi dwa punkty, które okazały się niezwykle kontrowersyjne, ale jednocześnie kluczowe dla dalszego rozwoju gminy, realizacji inwestycji i pozyskiwaniu nowych środków zewnętrznych.

Rada Gminy miała przegłosować uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji szkół w miejscowościach Hermanów i Siedliska. Nie od dzisiaj wiadomo, że subwencje rządowe na oświatę nie pokrywają wszystkich kosztów związanych z kształceniem naszych dzieci. W tym zakresie samorząd ponosi ogromne koszty. Jak informuje wójt Agnieszka Cieślak Gmina dokłada około 3,5 miliona złotych z własnych środków na oświatę. Dodatkowym obciążeniem dla budżetu Gminy będzie planowana na wrzesień tego roku podwyżka płac dla nauczycieli.

,,Na te podwyżki pieniędzy w obecnym budżecie nie ma’’ – mówiła radnym wójt Agnieszka Cieślak.

Gmina Wojcieszków będzie zmuszona zrezygnować z zaplanowanych inwestycji na rok 2020 i przesunąć środki zarezerwowane na te cele w budżecie. Warto podkreślić, że budżet na rok 2020 jest rekordowy jeśli chodzi o kwoty przeznaczone na inwestycje i kwoty pozyskanych środków zewnętrznych. Władze Gminy opracowały plan pozwalający jednocześnie obniżyć koszty przeznaczane na oświatę, realizację wszystkich zaplanowanych inwestycji, pozyskanie funduszy na adaptację budynków szkoły w Siedliskach i Hermanowie.

Plan ten przewidywał podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji szkół do których uczęszcza łącznie 60 uczniów. Łączne koszty utrzymania tych placówek to około 700 000 złotych. Wójt Agnieszka Cieślak zapewniała, że na chwilę obecną jest w stanie zagwarantować wszystkim nauczycielom z likwidowanych placówek zatrudnienie w innych jednostkach oświatowych podległych gminie. Dodatkowo zapewnia, że każde dziecko będzie miało zagwarantowany dojazd do nowej placówki. Bardzo ważne jest również to, że Gmina posiada już plan jak zagospodarować budynki tak, aby dalej mogły służyć mieszkańcom. Jest również pomysł w jaki sposób sfinansować to przedsięwzięcie. Niestety, gminni radni odrzucili uchwały umożliwiające dalszy rozwój Gminy Wojcieszków.

,,Gmina nie chce inwestycji i nie chce projektów. Gmina starym zwyczajem od 20 lat chce siedzieć, nie chce nic robić. Weźmiemy kredyt i pożyjemy, a reszta niech się kręci. Problem ten powróci za rok a fundusze, które nie zostaną wykorzystane będą utracone bezpowrotnie. Straci na tym cała gmina’’ – komentowała wójt Cieślak, jednocześnie nie kryjąc rozgoryczenia postawą radnych.

Będziemy przyglądać się dalszemu rozwojowi sytuacji w Gminie Wojcieszków.

MG.

10 Komentarzy

 1. Czy aby na pewno dla radnych? Na zebraniu pojawiło się wiele osób, które były zainteresowane sprawa. Prawie wszyscy bili brawo gdy mówiono o pozostawieniu szkół zaś gdy był temat likwidacji panowała cisza. Radni postąpili według swojego sumienia co odbiło się czkawka w mediach. Media wiedza tylko ze to nieekonomiczne, nie znając całej sprawy. Od samego początku Pani Wójt nie dogaduje się z rada. Podejrzewam, że gdyby teraz było głosowanie to p. Wójt nie zasiadalaby na najwyższym stołku w Gminie Wojcieszków.

  • Weź Ty idź rozpędź się i z barana w ścianę tą swoją pustą głową. Najlepiej siedzieć i niech będzie tak jak było po co coś zmieniać tak?! Kobieto mamy 21 wiek rozejrzyj się poza te swoje zaścianki na sąsiednie gminy! Zobacz co się u nich dzieje! U nas tylko wegetujemy bo rada cały czas rzuca kłody pod nogi, wstyd i hańba na arenie politycznej.

 2. Dzieci ze szkoły w Hermanowie maja od lat najwyższe wyniki w nauce i są najlepiej przygotowane do dalszej nauki a wójt chce ja zamknąć?? Może zamknijmy jakaś inna placówkę, np na Woli Bystrzyckiej. Cześć uczniów poszłaby do Oszczepalina a druga cześć do Hermanowa. Nie zamyka się szkół które robią najlepsze wyniki!

  • Radni mentalnie zatrzymali się w roku 1981(stan wojenny). Chcą doprowadzić do bankructwa gminy i wzorem poprzedniego wójta wykupić jej majątek za bezcen. Robienie na złość Pani Cieślak nikomu nie wyjdzie na dobre.

  • Ciekawe czy takie wyniki te dzieciaki miałyby w innej szkole?! Chłopie zastanów się co piszesz.

  • W szkole w Hermanowie dzieci maja prawie że indywidualne nauczanie. 3-je, 5-cioro dzieci w klasie? a jak wyjda z takiego nauczania na samych 4 i 5 i pojda do sredniej szkoly to tam sobie nie poradza przy klasie ktora liczy prawie 30 osob. Wtedy nauczycielka nie jest w stanie podejsc do każdego i np wytlumaczyc cokolwiek czy podpowiedziec cos.. Zastanowcie sie nad tym czy to nie jest krzywdzace dla dzieci. A gdzie rozwoj dziecka?

 3. Śmieci najtaniej w Wojcieszkowie,podatek od domów nie naliczany jak i od innych budynków ciekawe czy mieszkańcy gminy to zauważają

 4. Oj już weżcie z tymi wynikami się noe ośmieszanie.
  Co drugi rok klasy nie ma i z czego te wyniki?
  W tym roku też 100 na 100 bo klasy nie ma.
  Wola też ma dobre wyniki, i Wólka i Oszczepalin. Zależy od klasy i jej mozliwosci.
  ,,Robią” wyniki- chyba ręcznie i osobiscie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*