Zaproszenie na konferencję historyczną w Łukowie

W 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Muzeum Regionalne w Łukowie zaplanowało szereg działań mających na celu uczczenie tego wydarzenia. Naszym celem jest popularyzacja wiedzy na temat Powstania ze szczególnym uwzględnieniem terenu Ziemi Łukowskiej.

Konferencja odbędzie się w dniu 31.01.2023 r. (wtorek) w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łukowie o godz. 12.30.

Swoje referaty wygłoszą m.in. znani łukowscy regionaliści: Michał Mojski: ,,Ziemia Łukowska w walce o wyzwolenie Polaków na tle wydarzeń Powstania Styczniowego” oraz dr Marcin Gomółka: „Bitwy i potyczki Powstania Styczniowego na terenie Ziemi Łukowskiej”.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa planszowa pt. ,,W mundurze i w sutannie” – o ks. Stanisławie Brzósce pochodząca ze zbiorów Muzeum Historii i Tradycji Waldemara Kosieradzkiego w Łosicach. Patronat honorowy nad konferencją objął Starosta Łukowski Dariusz Szustek.

Kolejnym zadaniem będzie ogłoszenie konkursu fotograficznego pt. „Miejsca pamięci związane z Powstaniem Styczniowym na Ziemi Łukowskiej” skierowanego do dzieci i młodzieży. Wszystkie zdjęcia będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej, która odbędzie się w gmachu łukowskiego muzeum. Zamierzamy również przygotować i wydać publikację, która będzie zawierać zdjęcia oraz opisy miejsc związanych z Powstaniem w naszym regionie. Wszystkie te działania realizujemy w ramach programu dotacyjnego Biura „Niepodległa” pt. Powstanie styczniowe 1863-1864. Partnerami zadania są TPZŁ i I LO im. T. Kościuszki w Łukowie. Zapraszamy do udziału w naszych wydarzeniach.

Projekt „Marzenia o niepodległej Polsce” – 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego na Ziemi Łukowskiej dofinansowano ze środków Biura ,,NIEPODLEGŁA” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*