Łuków: zmarł Bolesław Skwara pseud. OKUŃ…

Jak informuje w mediach społecznościowych Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków w dniu 16 marca 2020r. odszedł na Wieczną Wartę pan Bolesław Skwara – Członek Zarządu ŚZŻAK Koło Łuków. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w kościele św. Brat Albert w Łukowie w najbliższą środę 18 marca o godz.12.00. Zostanie ono poprzedzone modlitwą różańcową, która rozpocznie się o godz. 11.30. (W obliczu zaistniałej sytuacji epidemicznej związanej z koronawirusem w kościele jednorazowo może przebywać maksymalnie 50 osób).

Śp. Bolesław Skwara pseud. Okuń od października 1942r. należał do Armii Krajowej, placówka Sobole w I Rejonie Obwodu Armii Krajowej Łuków. Na czas Akcji „Burza” został zmobilizowany do 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty AK. W związku z działalnością w AK był po wojnie represjonowany przez UB. Aktywnie włączył się w pracą środowiska byłych żołnierzy Armii Krajowej. Brał m.in.udział w komitetach budowy pomników i tablic, np.: pomnika w Jacie upamiętniającego stacjonowanie oddziału partyzanckiego I Batalionu 35 Pułku Piechoty 9 Dywizji Podlaskiej AK. Póki siły mu pozwalały przez wiele lat, był chorążym sztandaru Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, nad którym do końca sprawował pieczołowicie opiekę.

Za postawę patriotyczną i pracę społeczną wyróżniany i odznaczany, m.in. Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Pro Patria, odznaczeniami: Weterana Walk o Niepodległość, Za Zasługi dla ŚZŻAK Okręg Lublin. W roku 2018 został uhonorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości za wybitnie zasługi w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego oraz za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski i działalność na rzecz środowisk kombatanckich.

inf./fot. -> FB ŚZŻAK Koło Łuków

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*