Podpisano umowy na realizację autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską

Dzisiaj zostały podpisane umowy na realizację autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską. Chodzi o odcinki Malinowiec-Łukowisko i Swory-Biała Podlaska (Cicibór).

Konferencję prasową w tej sprawie zorganizowali Ministerstwo Infrastruktury i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Autostrada A2 jest podzielona na cztery odcinki komunikacyjne. Dzisiejsze podpisanie umów jest początkiem realizacji dwóch z nich. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji. Jednym z uczestników spotkania był wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Dzisiejszy dzień to wypełnienie deklaracji, które od 6 lat pozostają niezmienne. W 2024 roku pojedziemy autostradą A2 do Białej Podlaskiej. Wielokrotnie powtarzaliśmy: Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje słowa – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Odcinek Malinowiec-Łukowisko będzie miał 18 km długości. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa 18 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę trzeciego pasa. W ramach tego odcinka A2 powstanie węzeł Łukowisko, który będzie stanowił połączenie z S19, czyli trasą Via Carpatia. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Trasa zostanie wybudowana w nowym śladzie. Podpisanie umowy z wykonawcą jest planowane na drugi kwartał 2021 roku. Zgodnie z planem GDDKiA, umowa z wykonawcą podpisana zostanie w kwietniu tego roku. Wszystko ma być gotowe po 33 miesiącach, przy czym termin końca prac projektowych i złożenia wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) to grudzień 2021 r.

Z kolei odcinek autostrady A2 pomiędzy rejonem miejscowości Swory a węzłem Biała Podlaska będzie miał ok. 14 km. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji i budowa około 14 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Deklaracje, które składał prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezydent RP Andrzej Duda, premierzy Beata Szydło i Mateusz Morawiecki i politycy PiS – stają się faktem, przechodzimy do ich realizacji. Idziemy zgodnie z zaplanowanym przez nas harmonogramem. W lipcu 2017 roku rząd PiS zatwierdził poszerzenie programu planu dróg krajowych. To była bardzo odważna decyzja. Gdyby nie ona, nie byłoby dzisiejszego wydarzenia – nie realizowalibyśmy tej autostrady. Polska jest jedna. Wszędzie na terenie naszego kraju, w każdym regionie, żyją ludzie, którzy zasługują na to, by państwo polskie realizowało i wspierało ważne inwestycje. Budujemy kompletną sieć komunikacyjną. Jestem pewien, że ta realizacja będzie przedmiotem dumy – dodał szef resortu infrastruktury.

Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*