Zaproszenie na konferencję historyczną z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Muzeum Regionalne w Łukowie, Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne ,,Orlik” w Łukowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków,a także Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej zapraszają do wzięcia udziału w konferencji historycznej pt. „80. rocznica wybuchu II wojny światowej”. Odbędzie się ona w Auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie w najbliższy czwartek o godz. 13:00.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej skłania zarówno do refleksji jak i podsumowań dotyczących stanu wiedzy historycznej o tamtych okrutnych i tragicznych wydarzeniach dla Łukowa, Polski, Europy oraz Świata.

W trakcie konferencji swoje prelekcje zaprezentują:
dr Mariusz Sawa z Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN – „Nazizm i komunizm wobec Polski i Polaków”
Marcin Gomółka – „Geneza wybuchu II wojny światowej”
Michał Mojski – „Łuków w czasie II wojny światowej”.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa fotografii Henryka Nowosielskiego pseud. Vickers pt. „Ci, co przetrwali przeciwności…” Unikatowe fotografie wykonane zostały w 1944r., na zlecenie kpt. Wacława Rejmaka peud. Ostoja przez sierż. „Vickersa”. Henryk Nowosielski był wówczas zastępcą rejonu IV, a następnie komendantem parku sprzętu motorowego i łączności w Obwodzie AK Łuków. Fotografie na wystawę zostały udostępnione przez Pana Zbigniewa Nowosielskiego syna Pana Henryka. To właśnie Pan Zbigniew w 1966r. w uszkodzonej gipsowej statuetce Tadeusza Kościuszki odkrył zawinięte zwoje negatywów z których pochodzą prezentowane na wystawie fotografie.

źr. Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne ,,Orlik”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*